יצירת קשר

יש לכם שאלה או שנתקלתם בבעיה? יש לכם רעיון לייעול? נשמח אם תצרו אתנו קשר במייל.
צרו איתנו קשר

המדריך לאשרת ויזה בישראל

לתועלת הגולשים, הצגנו לפנכם מדריך של סוגי האשרות של החפצים להיכנס לישראל, החל מהסוג הנפוץ והפשוט ביותר ועד לאזרחות, והמסמכים הנדרשים לקבלם. 


מה היא אשרת ויזה ? 

אזרחים ממדינות זרות המעוניינים להיכנס לישראל ולשהות בה למטרות שונות ולתקופות שונות, חוק הכניסה לישראל קובע, שכניסתו של מי שאיננו אזרח ישראלי תהיה רק על פי אשרת כניסה. 
ישנם סוגים שונים של אשרות שבאמצעותן ניתן להיכנס ולשהות בישראל, לכל אחת יש את הזכויות הנלוות אליה: שהייה, עבודה, הצבעה, קצבאות מן המוסד לביטוח לאומי, ועוד. 
ככל שמדובר בוויזה לתקופה ארוכה יותר אשר בצידה זכויות רבות יותר, כך מצטמצם מעגל הזכאים לאשרה, ועל המבקשים נדרשים תנאים רבים יותר כדי לקבלה. להלן סוגי הויזות :
 

אשרות תייר : (המתחילות באות B)
 
ב/1 – ויזה מסוג ב/1 (B/1) – אשרת עבודה. לרשימת המסמכים הנדרשים לקבלת הויזה לחץ כאן 
​אשרה זו היא אשרת תייר (לזכאי חוק השבות) עם מתן רישיון לעבודה זמני בישראל. 
אשרה זו ניתנת אף לעובדים זרים (שאינו זכאי לחוק השבות) החפצים לעבוד בישראל, בדרך כלל אשרה זו ניתנת למעסיקים בתחומי הבניין, החקלאות, התעשייה, המסעדות, המומחים  והסיעוד, בהתאם למכסות שנקבעות על ידי הממשלה מידי שנה, ובתנאים הנדרשים.
זר הרוצה לעבוד בישראל חייב להגיש בקשה ומילוי טפסים על ידי מעסיקו טרם כניסתו לישראל, ובתנאים הנדרשים.
כמו כן חובה על מעביד להגיש בקשה בישראל באגף היתרים - ועדה הומניטרית ברשות האוכלוסין וההגירה, להעסקת תושב חוץ.
לאחר קבלת אישור ממשרד הפנים למעביד, הקונסוליה (הנציגות) הקרובה למקום מגורי העובד תנפיק את אשרת העבודה, בצירוף המסמכים הנדרשים. במידה ואין נציגות ישראלית במקום מוצאם של העובד הזר, לא ניתן יהיה להגיש בקשה על ידי המעסיק.
לא ניתן להגיע לישראל עם אשרת תייר רגילה (ב/2) ולאחר מכן לבקש גם רישיון עבודה . 
אשרה שניתנת לענף מסיום לא ניתן יהיה להשתמש בה לענף שונה.
האשרה ניתנת בדרך כלל לשנה שלימה, וניתן להאריכה עד לתקופה מצטברת של חמש שנים, במקרים מסיומים ניתן להאריך את האשרה ליותר מחמש שנים.
על העובד להגיע לישראל רק מזמן שהוויזה נכנסה לתוקף, על העובד לעזוב את הארץ מיידי בעת סיום תוקף הוויזה.
 
ב/2 – ויזה מסוג ב/2 (B/2) – אשרת תייר. לרשימת המסמכים הנדרשים לקבלת הוויזה לחץ כאן ​
אשרה זו היא אשרת תייר למטרות ביקור ואינם רשאים לעבוד בישראל, כגון: תיירות, פגישות עסקים או לימודים באולפן לעברית, והיא ניתנת למרבית התיירים הנכנסים לישראל. 
האשרה ניתנת בדרך כלל עד שלושה חודשים וניתן להאריכה לתקופה מצטברת, ובתנאים מסוימים. כגון: קשר משפחתי, סיבה רפואית, הליך משפטי.
ישנם תיירים מארצות מסוימות שיכולים להגיע לשדה התעופה (או מעבר גבול אחר) בישראל ולקבל את הוויזה עם כניסתם לישראל. לעומתם יש תיירים מארצות אחרות, שחייבים להגיש בקשה לאשרת תייר מבעוד מועד בשגרירות הישראלית בארץ מוצאם. 
המדינות שאזרחיהן פטורים מבקשת אשרה מבעוד מועד קודם הגעתם לישראל, נמנות ברשימת צו הכניסה לישראל (לדוגמה: ארה"ב, בריטניה, צרפת, אוקראינה, בלגיה, רוסיה ועוד..).
 
לתשומת ליבך : במקרים מסוימים, לממונה ביקורת הגבולות יש סמכות למנוע כניסה לישראל גם מאזרחי ארצות הפטורים מאשרה. לכן, אם יש ספק כלשהו בנוגע לאפשרות של סירוב כניסה (למשל, במקרה שבו המבקש שהה בעבר בישראל שלא כחוק), כדאי להתייעץ עם עורך דין בטרם הזמנת הטיסה, על מנת למנוע מצב לא נעים שבו ייכלא הזר מיד עם הגעתו ארצה ויגורש חזרה לארצו.
 
ב/3 – ויזה מסוג ב/3 (B/3) - אשרת מסופק.
אשרה זו היא רישיון לישיבת ביקור ב"נכנס מסופק" לאדם אשר מעמדו לעניין הכניסה לישראל והישיבה בה אינה ברורה. 
האשרה ניתנת בדרך כלל לתקופה שלא תעלה על חודש ימים. מי שקיבל אשרה ורישיון ישיבה מסוג ב/3 עליו לפנות בטרם סיום תקופת אישור שהייתו, ללשכת רשות ההגירה והאוכלוסין לבירור מעמדו.
 
ב/4 - ויזה מסוג ב/4 (B/4) - אשרת מתנדב. לרשימת המסמכים הנדרשים לקבלת הוויזה לחץ כאן
אשרה זו ניתנת למבקשים להתנדב בישראל (בניגוד לעבודה בשכר) אירגון בישראל רשאי להגיש בקשה כאמור עבור תושב חוץ המעוניין להתנדב אצלו.
 

אשרות לישיבת ארעי- תושבות זמנית : (המתחילות באות A)

 
 
 
 
 
א/1 – ויזה מסוג א/1 (1/A) - לרשימת המסמכים הנדרשים לקבלת הויזה לחץ כאן
(עולה בכוח) -  אשרה זו ניתנת למי שזכאי לאשרת עולה או לתעודת עולה לפי חוק השבות ורוצה לשהות בישראל כדי לאפשר לו לבדוק את ההחלטה להשתקעות בישראל כעולה . מעמד זהה יינתן גם לבני המשפחה (אישה, ילדים קטינים).
האשרה ניתנת בדרך כלל עד שלוש שנים וניתן להאריכה לתקופה מצטברת של עד חמש שנים.
בעלי אשרה מסוג זו רשאים לעבוד בישראל, ולקבל את מלוא הזכויות מהמוסד לביטוח לאומי ככל תושב ישראלי ולאחר זמן ימי המתנה, כמו כן להירשם במינהל האוכלוסין לקבלת תעודת זהות זמנית. אשרה זו אינה מחייבת בגיוס לשירות הביטחון. (לבירור משך זמן ימי המתנה עיין במדריך לתושב חוץ בביטוח הלאומי)
 
א/2 – ויזה מסוג א/2 (A/2) - אשרת סטודנט. לרשימת המסמכים הנדרשים לקבלת הויזה לחץ כאן 
אשרה זו מוענקת למי שמבקש לבוא ארצה למטרת לימודים (במוסד מוכר בישראל) בבתי ספר יסודיים ותיכוניים, במוסדות אקדמאים, בישיבות ובמוסדות נוער של הסוכנות היהודית.
האשרה ניתנת בדרך כלל עד שלוש שנים (ללא הגבלת כניסה ויציאה מהארץ) וניתן להאריכה לתקופה נוספת .
בעלי אשרה מסוג זה אינם רשאים לעבוד בישראל, זכאי חוק השבות יורשו לעבוד במשרה חלקית בתנאים מסוימים 
בעל אשרה זו רשאי לקבל את מלוא הזכויות מהמוסד לביטוח לאומי לאחר זמן ימי המתנה. (לבירור משך זמן ימי המתנה עיין במדריך לתושב חוץ בביטוח הלאומי)
 
א/3 – ויזה מסוג א/3 (3/A) -  אשרת איש דת. לרשימת המסמכים הנדרשים לקבלת הויזה לחץ כאן
אשרה זו מוענקת לאנשי דת הבאים למלא תפקיד במוסד דתי בישראל, לפי הזמנת המוסד המוכר בישראל. לאחר קבלת האשרה עם סיום תפקידו במוסד, יהיה אחראי המוסד ליציאתו מישראל. (איש דת המגיע ארצה למטרות ביקור וזקוק לאשרת כניסה, יקבל אשרת ביקור רגילה מסוג ב/2). 
מתן אשרה כאיש דת לראשונה ינתן לזר עוד בהיותו בארצו ולא יתאפשר שינוי מעמד ל א/ 3. 
חובת נוכחות של המזמין איש המוסד בלשכה והגשת טפסים, תשובה תוחזר למוסד ולאיש דת בנציגות ישראל בחו"ל.
 
א/4 – ויזה מסוג א/4 (A/4) -  אשרת נלווה. לרשימת המסמכים הנדרשים לקבלת הויזה לחץ כאן 
אשרה זו מוענקת לקרובי משפחה מקרבה ראשונה (בן זוגו או ילדו הקטין) של אנשי דת בעלי אשרה (א/3) סטודנטים בעלי אשרה (א/2) . 
בעלי אשרה מסוג א/4 אינם רשאים לעבוד בישראל, לנלווה לזכאי חוק השבות ינתן רשות לעבוד בישראל, בכפוף לאישור מיוחד ממשרד הפנים שיוצג בויזה. 
 
א/5 – ויזה מסוג א/5 (A/5) - לרשימת המסמכים הנדרשים לקבלת הויזה לחץ כאן 
אשרה זו היא רישיון כללי לישיבת ארעי, הניתן בדרך כלל אף לזרים (שאינם זכאים לחוק השבות) אשר נמצאים בתהליך לקראת קבלת אזרחות או תושבות קבע בישראל, בעיקר עקב נישואין לאזרח ישראלי, או מטעמים הומניטריים.
האשרה ניתנת בדרך כלל לשלוש שנים וניתן להאריכה בכל פעם עד שנתיים ללא הגבלה.
מקבלי אשרה מסוג זה רשאים לקבל תעודת זהות זמנית.  
בעלי אשרה מסוג זה רשאים לעבוד בישראל ולקבל את מלוא הזכויות מהמוסד לביטוח לאומי ככל תושב ישראלי לאחר זמן ימי המתנה, ואינה מחייבת בגיוס לשירות הביטחון ואף מקנה הטבות במכס.
בעלי אשרה מסוג זה אינם זכאים להשתתף בבחירות לכנסת, אך יכולים להשתתף בבחירות ברשות המקומית שהם תושבים רשומים אצלה.
 
לידיעתך : השוהה בישראל ברישיון ישיבה זמני מהמתוארים לעיל ( למעט A/1-A/5-A/2 ), ורוצה לצאת לביקור בחו"ל ולחזור לישראל, חייב להצטייד מראש ממשרד הפנים באשרת כניסה חוזרת ("אינטר ויזה"), בהעדר אשרת כניסה חוזרת, תוקף האשרה שברשותו פג מיד עם יציאתו מישראל.

 
אשרת קבע - לישיבת קבע : 
 
תושב קבע הוא אדם שכתובתו הקבועה בישראל, והוא רשום במרשם האוכלוסין של משרד הפנים. תושב קבע חייב בכל החובות שהמדינה מטילה, כולל גיוס לשירות הביטחון, והוא זכאי לכל הזכויות שהמדינה מעניקה כולל ביטוח בריאות, חופש עיסוק, והצבעה בבחירות לרשות המקומית,
תושב קבע נושא תעודת זהות ישראלית, רשאי לקבל כל שירות מרשויות המדינה, ומחוייב בתשלומי מסים ככל אזרח ישראלי. 
הזכאים לקבלת מעמד של תושב קבע בישראל הם : בני זוג הנשואים לאזרחים ישראלים, בני זוג של תושבי קבע בישראל, מי שזכאים למעמד תושב מטעמים הומניטריים מיוחדים, וכן מי שזכאים לאזרחות ישראלית אך אינם חפצים בה. 
 
תושב קבע נבדל מאזרח ישראלי ב :
 
              
1.  אינו רשאי להצביע בבחירות לכנסת. 
2.  אם השתקע במדינה אחרת למעלה משבע שנים, או שקיבל במדינה אחרת מעמד של תושב או אזרח, תתבטל תושבותו בישראל. 
3.  אינו רשאי לקבל דרכון ישראלי מלבד דרכון מעבר, המגביל אותו להיכנס למספר מדינות באופן חופשי, אלא אם הגיש בקשה מיוחדת בשגרירות של אותה מדינה אליה הוא מעוניין לבקר.
4.  ילדי תושבי קבע שנולדו בישראל לא יקבלו את מעמד הוריהם באופן אוטומטי, למעט זכאי חוק השבות במידה וילדם נולד בישראל יהיה לאזרח ישראלי באופן אוטמטי.  
 

אזרחות - (עליה): למדריך לעולה לחץ כאן
 
מעמד האזרחות הוא מעמד הישיבה הגבוה ביותר בישראל, מעמד זה מעניק את מירב הזכויות והחובות למי שמחזיק בו ומבטא את הקשר ההדוק ביותר בין האדם למדינה. זר שקיבל אזרחות ישראלית הוא בדיוק כאזרח ישראלי מלידה, וזכאי לכל הזכויות ככל אזרח, לרבות הצבעה בכנסת, נשיאת דרכון ישראלי, וכמו כן חייב בחובות החלות על כל אזרחי ישראל (למשל, שירות צבאי/לאומי).
עולים לפי חוק השבות (יהודים ובני משפחותיהם), וכן בני זוג הנשואים לאזרחים ישראלים וילדיהם, זכאים לקבל אזרחות ישראלית. 
האזרחות ניתנת לצמיתות, ושלילת אזרחות היא עניין נדיר, הניתן לשלילה רק אם האזרחות נקנתה במרמה, או הגירה לפרק זמן העולה על שבע שנים.
עולה - יש לו אפשרות להחזיק בשתי אזרחויות שונות (כפל אזרחות). לקבל סל קליטה והטבות שונות ממשרדי הממשלה השונים. ולקבל דמי ביטוח לאומי באופן מיידי ללא זמן המתנה. 


הדרך לקבלת ויזה במשרדים בישראל: 
 
בשורה משמחת לתושבי חוץ
סניף חדש נפתח בירושלים להנפקת ויזה סניף הר חומה – ירושלים דרום
בכתובת אליהו קורן 25 - הר חומה, ירושלים
זמני הפתיחה הם :ימים א' ב' ג' ה'  בין השעות  8:00-10:00 בלבד
טפסים למילוי ניתן לקבלם בפניה למשרדינו במייל או בפקס.
ליחיד או למשפחה עד ארבע נפשות, לאחר שיש בידך את המסמכים הנדרשים לקבלת הויזה הנדרשת. עליהם ליצור קשר לצורך קביעת תור בלישכת רשות האוכלוסין וההגירה (המוסמכת לכך) הקרובה למקום מגורכם, המתאפשרות בשלושה אפשרויות :

            באתר האינטרנט : לקישור לחץ כאן
* בטלפון : 3450 *
* בהגעה פיזית לסניף הקרוב למקום מגורך.

דע! יתכן ועקב החוק החדש למעבר לתעודות ביומטריות זמני המתנה לקבלת ויזה לאזרחי חוץ יהיו ארוכים מהרגיל, עקב העומס הרב שנוצר.
 
לידיעתך : בטופס הפניה באתר או בטלפון, במידה וקיימים שני סניפים באותה העיר, חובה לציין את הסניף המועדף עליכם.
משך זמן הטיפול בבקשתך לקבלת תור, באתר או בטלפון הינו עד שלושה ימי עסקים. ההתקשרות אליך תבוצע ממספר חסוי ע"י משרד הפנים ולא ניתן לחזור למספר זה, לכן דאג להיות זמין למענה מיידי.

משפחה מעל ארבעה נפשות אינה צריכה ליצור קשר על מנת לקבוע תור אלא עליה לגשת לסניף הקרוב למקום מגוריהם להשארת המסמכים הנדרשים, לאחר כשבועיים הסניף יצור עמם קשר לקבלת הויזות. 
כמו כן תינוק/ת חדשים שנוספו למשפחה אין צורך בהזמנת תור מראש, אלא על ההורים לגשת עם דרכון ותעודת לידה של הנולד ישירות למשרד הפנים.
קרוב ראשון מדרגה ראשונה יוכל להגיש עבור המשפחה. בפעם הראשונה נוכחות בעל האשרה מסוג א/2 או א/3 עם בן המשפחה – חובה.
כמו כן ניתן להנפיק חלק מסוגי הוויזות המפורטים לקמן בקונסוליה הישראלית במדינה אליה אתה שייך, קודם הגעתך לארץ. 
 
 
ליצירת קשר:
 
רשות האוכלוסין וההגירה – משרד הפנים.
מרכז מידע ארצי - מענה אנושי.לפנייה בטלפון: 
ניתן להתקשר מכל הרשתות גם בחיוג מקוצר: 3450* טלפון קווי 122223450 
לאזרחים השוהים בחו"ל ניתן להתקשר למספר טלפון: 972-2-6294666+ 
לפנייה בפקס: 02-6294755לפנייה באימייל:info@piba.gov.il
לפנייה בדואר: עבור-מרכז שירות ומידע ארצי, רשות האוכלוסין וההגירה,רח' אגריפס 42 ירושלים, מיקוד 94301.
 
פניות הציבור :
לפנייה בטלפון: 02-6294701. בימים א'-ה' בין השעות 13:00 ל 15:00 .
לפניה בפקס: 02-6294750.
לפנייה בדואר: עבור- פניות הציבור. רשות האוכלוסין וההגירה,רח' מסילת ישרים 6  ירושלים, מיקוד 94584.
שאלות ותשובות:
בבקשת ויזה לי או לאשתי, האם לילדיי בני פחות מ-18 צריך טופס בקשה נפרד לויזה
תשובה:
לא, אלא יש לצרף אותם בטופס הבקשה של ראש המשפחה
ברצוני לחדש את הויזה רק לילדיי, האם עליי למלא לכל ילד טופס בקשה בנפרד
תשובה:
במידה ויש ארבעה נפשות ומעלה עליך למלא טופס משפחתי
נקבע לי ולאשתי ביחד תור לבקשת ויזה, האם גם אשתי צריכה לבוא עמי
תשובה:
רק בויזה ראשונה לזוג צריכים להתייצב יחד
הבעל אזרח ישראלי והאישה אזרחית חוץ (ואינה סטודנטית), איזו ויזה מומלץ לה לקבל כדי שתוכל לשהות בישראל באופן חוקי
תשובה:
ויזה A/1 או ויזה A/5.
האם עבור תינוק/ת שנולדו צריך קביעת תור לקבלת ויזה במשרד הפנים
תשובה:
לא
מה מספר הנפשות במשפחה, שאינו דורש קביעת תור לקבלת ויזה
תשובה:
ארבעה נפשות ומעלה
אחד ההורים מחזיק באזרחות ישראלית והתינוק/ת נולד/ה בחו"ל או בארץ, האם הוריו יכולים לקבל ויזה עבור התינוק/ת
תשובה:
לא, כיון שהתינוק/ת אזרח ישראלי מכוח מקום הלידה. אולם במידה ונולד בחו"ל יש אפשרות להורים למלא טופס לביטול אזרחות של התינוק
אחד מהוריי בעל אזרחות ישראלית (ללא דרכון ישראלי), האם אני יכול/ה לקבל ויזת סטודנט
תשובה:
לא, כיוון שהינך נחשב כאזרח/ית ישראלי. אולם יש אפשרות למלא טופס לביטול אזרחות קודם ההגעה לישראל
אין לי תעודת נישואין אלא רק שטר כתובָּה, האם אוכל לקבל ויזת שהייה
תשובה:
לא, חובה להציג תעודת נישואין מקורית
יש לי סריקה ו/או צילום של תעודת הנישואין, האם אוכל לקבל ויזת שהייה
תשובה:
לא. חובה להציג תעודת נישואין מקורית
האם משרד הפנים מכיר בתעודת אישור נישואין ישראלית מהרבנות הראשית
תשובה:
כן
לקבלת טופס "כניסות ויציאות" האם צריך לקבוע תור במשרד הפנים
תשובה:
לא
לקבלת טופס "כניסות ויציאות" האם חובת נוכחות לשני בני הזוג
תשובה:
כן
אחד מהוריי אזרח ישראלי, האם אחשב לאזרח ישראלי מכוחו
תשובה:
כן
עד כמה דורות נמשכת האזרחות הישראלית
תשובה:
עד ארבעה דורות
אין לי תעודת נישואין מקורית אלא רק כתובָּה, מה עליי לעשות
תשובה:
עליך להפיק תעודת נישואין בחו"ל, או בישראל בבית הדין הרבני באזור מגוריך, עיין במדריך לאישור נישואין בישראל.
הבת שלי בגיל 18 + ואינה סטודנטית, איזו ויזה מומלץ לה לקבל
תשובה:
מומלץ לה לקבל ויזה א/1 או ויזה א/5
עד איזה גיל הילדים נחשבים נלוים להורים, לקבלת ויזה א/4
תשובה:
עד גיל 18
אני נשוי ולא הנפקתי תעודת נישואין האם אוכל להוציא ויזה סטודנט ללא תעודת נישואין
תשובה:
כן. להנפקת ויזה לאשתך ולילדיך ויזת א/4 נדרש תעודת נישאין
האם ויזה א/1 או ויזה א/5 מחייבים שירות בצה"ל
תשובה:
לא
יש לי ויזת סטודנט ישיבה (B2), ואני מעוניין שיהיה בה גם אישור עבודה, מה עליי לעשות
תשובה:
בנוסף למסמכים הנדרשים יש להביא אישור ממקום הלימודים, המאשר כי הם מסכימים שתוכל לעבוד במסגרת הישיבה
אשתי רוצה בנוסף לוויזה נלווה גם ויזת עבודה, אלו מסמכים עליה להביא בנוסף לאלו הנדרשים לקבל ויזה רגילה
תשובה:
1. אישור מרב המעיד על יהדותה. 2. אישור בקשה ממקום עבודה המעוניין להעסיקה.
אני סטודנט עם ויזה בתוקף ורוצה לבטל הויזה שלי מה עלי לעשות
תשובה:
להציג אישור מהמוסד בו למדת על סיום לימודיך בו, לגשת למשרד הפנים הקרוב למקום מגוריך.
בעת חידוש ויזה לתינוק/ת חדש/ה ללא תור אוכל באותו זמן לטפל בויזה שלנו
תשובה:
לא. אלא יש לקבוע תור להורים בנפרד
מה שעות הקבלה בהם אפשר להוציא ממשרד הפנים טופס "כניסות ויציאות" בירושלים.
תשובה:
קומה ב' ימים א', ב', ג', ה' - בין השעות 8:00-12:00 יום ב' - גם בין השעות 14:30-17:00 יום ד' - רק בין השעות 13:30-17:00
מה שעות הקבלה לקבלת אשרת ויזה במשרד הפנים בירושלים
תשובה:
בימים: א', ב', ג', ה', מ-8:00 - 12:00 (קומה א').
מה הכתובת של משרד הפנים לקבלת ויזה
תשובה:
רחוב שלומציון המלכה 1, ירושלים.
אימייל שדה חובה
אימייל לא תקין
שם משפחה שדה חובה
שם פרטי שדה חובה
טלפון שדה חובה
יש לאשר שאתה לא רובוט