יצירת קשר

יש לכם שאלה או שנתקלתם בבעיה? יש לכם רעיון לייעול? נשמח אם תצרו אתנו קשר במייל.
צרו איתנו קשר

המדריך לתושב חוזר

לתועלת הגולשים, ערכנו לפניכם מדריך מפורט ובהיר בנושא הזכיות לתושב חוזר ואופן קניינם.

מדינת ישראל מעניקה הקלות במס והטבות כלכליות לאזרחיה שירדו מישראל ורוצים לשוב אליה, עידוד זה נועד להקל ולהיטיב עימם למרות התנאים המשופרים שיש להם בחו"ל. 
זכור! חישוב זמן תקופת הזכאות לתושב חוזר הוא מיום כניסתך הקובעת לישראל.
על מנת לקבל את ההטבות הנך נדרש להנפיק "תעודת תושב חוזר" באחת  מלשכות  משרד הקליטה באזור מגוריך בישראל, או מחו"ל על ידי שליחת טופס מקוון או שליחת פקס כדלקמן.מי מוגדר כתושב חוזר הזכאי להטבות ?


•  תושב חוזר - הוא אזרח ישראלי שהיה תושב ישראל מעל גיל שבע עשרה ומעלה (למעט הטבות במכס 18 ומעלה ) שהיה בעבר תושב ישראל ועבר להתגורר מחוץ לישראל, וחזר לישראל לאחר שהות של שנתיים ויותר לפחות ולא ביקר בישראל יותר מארבעה חודשים בכל שנה לסירוגין או ברציפות בכל שנת היעדרות (בשנתיים האחרונות לפני חזרתו לישראל). 
ביקור בישראל - שיחל בשנה אחת ויימשך ברצף לשנה הבאה, ייחשב כביקור אחד ויורשה לבקר שוב באותה שנה עד 4 חודשים נוספים באותה שנה.
תקופת השירות בצה"ל (סדיר או מילואים), לא תיפגע בחישוב תקופת הזכאות ובחישוב הביקורים בארץ.

•  מדען תושב חוזר -
 יהיה זכאי להטבות הנוספות אשר מגיעות לו מהמרכז לקליטה במדע רק לאחר שהות של חמש שנים בחו"ל לפחות. ובתנאי שלא ביקר בישראל יותר מארבעה חודשים בשנה באותם שנות ההעדרות.

•  יזם עסקי תושב חוזר -
יהיה זכאי להטבות הנוספות אשר מגיעות לו רק לאחר שהות של שלוש שנים לפחות בחו"ל. ובתנאי שלא ביקר בישראל יותר מארבעה חודשים בשנה באותם שנות ההעדרות.

לידיעתך: אזרחים חוזרים, כגון : אזרח עולה או קטין חוזר, מעמדם יהיה שונה מתושב חוזר ודינם כעולה, והיו זכאים להטבות נוספות לעומת תושב חוזר לעיון בהגדרתם וזכאותם, לחץ כאן במדריך לעולה .

 

דברים המונעים את מעמדו מלהיות תושב חוזר: 

                               •  קבל בעבר סיוע כ"תושב חוזר" ולא עבר עשר שנים מאז מועד האחרון שניתן לו, או במידה ועבר עשר שנים ושהה לתקופה של פחות משש שנים בחו"ל. אולם במקרה ולא מימש בעבר זכויותיו כתושב חוזר והיה בידו תעודת תושב חוזר, יהיה זכאי לסיוע אם יצא לחו"ל לתקופה של שנתיים קודם חזרתו שוב לישראל. 
•  קיבל בשנתים האחרונות קודם כניסתו הקובע לישראל סיוע כלשהו כעולה (יינתן רק בהתאם ליתרת זכאותו כעולה).
•  שהה בשליחות בחו"ל. הוא, בת זוגו, הוריו, מטעם: מדינת ישראל, רשות מקומית במדינת ישראל (כולל חברות ממשלתיות), הסתדרות הציונית העולמית, הסוכנות היהודית, קרן קיימת לישראל, קרן היסוד, המגבית המאוחדת, הבונד , אלא אם עברו חמש שנים מתום השליחות ועד שובו ארצה יהיה זכאי לסיוע.
 מה הם  הזכויות ל"תושב חוזר" ?

 
עם הנפקת תעודת תושב חוזר אותה תקבלו במשרד העלייה והקליטה תוכלו ליהנות ממגוון הטבות משלושה גופים מרכזיים: משרד העלייה והקליטה. רשויות המכס. מס הכנסה . 

להלן ההטבות :

   
                                 1.  תוספת כבודה ללא עלות, והנחה במחיר בהבאת מטען אישי בחברת  באל-על (למעט טיסות UP) - הבאת שלושה מזוודות במשקל של עד 23 ק"ג לכל מזוודה, ללא תשלום נוסף ומזודה 4 ו- 5 במחיר מוזל, ההטבה תינתן רק בהזמנה ישירה באמצעות חברת "אל על" (ולא באמצעות סוכן נסיעות) ורק לאחר קבלת אישור תושב חוזר לנוסעים מגיל שנתיים ומעלה בלבד.
2.  תעסוקה - 
                    •  מענק הבטחת הכנסה לדורשי עבודה, למתייצבים בשירות התעסוקה עד שלושה חודשים מיום חזרתם לישראל. לנשואים - בתנאי ששני בני הזוג מחוסרי עבודה. גובה המענק נקבע לפי גודל המשפחה ומשתנה מעת לעת.
• השלמת הכנסה - אם שכרו של בן הזוג העובד נמוך משכר מינימום , יוכל לפנות אל המוסד לביטוח לאומי לבדיקת אפשרות לקבלת השלמת הכנסה.
•   ייעוץ תעסוקתי ואיתור מקומות עבודה (ע"י מילוי שאלון רישום בלשכת התעסוקה).
•   קורסים להסבת מקצוע כולל הכשרה מקצועית. (חלקם במימון ממשלתי וחלקם במימון עצמאי).
•   סיוע בהשתתפות אגרת בחינות – השתתפות בעלות אגרת הבחינות לקבלת רשיון לעסוק במקצעו בישראל  (חלקם מימון חלקי).
•   סיוע בקידום השמה של אקדמאים בתעסוקה במשרדי ממשלה, במוסדות ציבור ובמגזר הפרטי.
•   סיוע בהשמה בתעסוקה למי שאינו אקדמאי, יינתן במגזר הפרטי בלבד, לתקופה של עד ששה חודשים.
•   סיוע למדענים באמצעות המרכז לקליטה במדע, (בשהות 3 שנים ומעלה, ובתנאים הנדרשים).
•   סיוע ליזמים תושבים חוזרים להקים עסק בישראל או להעביר עסק קיים מחו"ל לישראל. הסיוע ניתן עוד בזמן השהות בחו"ל ונמשך עם החזרה ארצה (בשהות של 3 שנים ומעלה-וינתן עד שנתיים מיום החזרה לישראל, וגילו מעל 24 שנים ופחות מ 60 שנים).
•   סיוע לאמנים מי שיוכר כאמן על ידי משרד העלייה והקליטה והמציא תעודות מקצועיות, עשוי להיות זכאי למענק כספי חד פעמי, סיוע בחשיפה, קורסים ייחודיים ותמיכה כספית (עד שנתיים מיום החזרה).
•   סיוע לספורטאים (עד שנתיים מיום החזרה).
3.  סיוע ברכישת שפת העברית (לבני תושבים חוזרים בגיל 16 ומעלה ולמבוגרים) באישור מיוחד.
4.  סיוע לחיילים בודדים (במהלך שירות חובה).
5.  סיוע בשכר לימוד ללימודים על תיכוניים לשלוש שנים רק ל"קטין חוזר" (שעזב את ישראל לפני היותו בן 14 ושב אליה לישיבת קבע בהיותו בן 17 לפחות, ואינו בן שליחים) או "אזרח עולה" (יליד חו"ל).
6.  הקלות במכס (מע"מ). למדריך ההטבות לחץ כאן
7.  הקלות במס הכנסה. למדריך ההטבות לחץ כאן 


זכור! אישור הסיוע מותנה בהחלטת הוועדה לתושבים חוזרים בארץ, הדנה כל הטבה לגופה. הסיוע הסופי יינתן בארץ, לאחר בדיקת המעמד וקבלת אישור מעמד "תושב חוזר" בישראל.

   
 
מהו התהליך לקבלת "תעודת תושב חוזר" ?

 
•  במידה והינך נמצא בחו"ל - עליך למלא טופס רישום לתושב חוזר באחת מהדרכים הבאות (מחצי שנה טרם יום החזרה לישראל, ולמדען משנה טרם יום החזרה לישראל) :
מילוי טופס מקוון דרך אתר משרד העלייה והקליטה לחץ כאן .
או ניתן לקבל דוגמת טופס במשרדנו או להורידו כאן, ולשלחו למשרד העלייה והקליטה במספר פקס 972-72-3229697. או בדואר עבור: משרד העלייה והקליטה – מרכז המידע, רחוב קפלן 2, ירושלים, ישראל.
בדרך כלל תוך כשבועיים שלוש, תשלח תשובה (לכתובת דואר האלקטרוני) האם ישנה "הכרה עקרונית" במעמדו כתושב חוזר. הביצוע והאישור הסופי יינתנו בארץ במשרדי העלייה והקליטה בישראל באזור מגוריו תעודה זו, תאפשר לכם להמשיך את הליווי ותהליך הקליטה בארץ.

•  במידה והינך נמצא בישראל - יש להגיע ללשכת משרד העלייה והקליטה – יעוץ תחום תעוד וזכאות הקרוב למקום מגוריכם, לא יאוחר משבעה חודשים מיום החזרה ארצה, על מנת לבדוק את זכאותכם ולהנפיק את "תעודת תושב חוזר" לחץ כאן להזמנת תור.
כמו כן לצורך בירור או קביעת תור לפגישה עם יועץ תחום תיעוד וזכאות בלשכה הקרובה למקום שהותכם בארץ, יש אפשרות לפנות למרכז מידע טלפוני שמספרו:  3-9733333- 972 +  תתבקשו להשאיר פרטים ונושא המבוקש על מנת שנציג יחזור אליכם ב 48 שעות הקרובות.

למשפחה מלוי הטופס יעשה על ידי ראש המשפחה הכולל את כל ילדיו עד גיל 18. לילד מגיל 17 המגיע ללא הוריו, או לילד מעל גיל 18 המגיע עם הוריו יש למלא טופס נפרד.
בני זוג עליהם להגיע יחד לפגישה במשרד העליה והקליטה .
פרוד/ה, גרוש/ה  או בן/בת זוג המקדימים את שובם ארצה וחזרו עם ילדיהם, חייבים, כדי לקבל סיוע גם בעבור הילדים, להמציא תצהיר נוטריוני או תצהיר בפני הקונסול הישראלי על הסכמת בן/בת הזוג שנותר/ה בחו"ל, להחזקת הילד/ים ברשותו/ה בישראל.

דע!
במידה והמבקש זקוק אף לסיוע תעסוקתי באותה הזדמנות ניתן למלא גם את הטופס לסיוע תעסוקתי בצירוף קורות חיים. במידה ולא מילאת טופס לסיוע תעסוקתי בשלב הרישום ניתן להירשם לסיוע בתעסוקה גם במועד מאוחר יותר.


הפעולות הנדרשות מתושב החוזר עם הגעתו לישראל בכדי לקבל את מירב ההטבות:
   

•  הנפקת תעודת זהות - לקראת הפגישה במשרד העליה והקליטה עליכם להגיע עם תעודת זהות מעודכנת (במרשם האוכלוסין) ודרכונים של כל בני המשפחה הנלווים . במידה ואין לכם תעודת זהות, עליכם לפנות למשרד הפנים על מנת להנפיק תעודת זהות קודם פנייתכם לפגישה במשרד העליה והקליטה להכיר במעמדכם כ"תושב חוזר".  כמו כן יש לוודא קיומו של דרכון ישראלי בתוקף לכל הנכללים בבקשה.

•  חשבון בנק - על מנת שכספי הסיוע להם תהיו זכאים ממשרד העלייה והקליטה, יועברו לחשבונכם מומלץ להגיע לפגישה שתקבע במשרד העליה והקליטה עם טופס אישור לפתיחת חשבון  חתום על ידי הבנק על פתיחת חשבון בנק בארץ.
ניתן לקבל דוגמת טופס אישור לפתיחת חשבון  במשרדנו או להורידו כאן 

זכור! העברת סיוע לבני זוג, תועבר לחשבון בנק משותף הרשום על שם  שני בני הזוג בלבד. 

דע! מי שחוזר, עליו מוטלת האחריות לבדוק לפני חזרתו כי אינו "לקוח מוגבל" ואין עיקולים על חשבון הבנק שלו, שכן הסיוע הניתן על ידי משרד העלייה והקליטה (ושאר משרדי הממשלה) ניתן אך רק באמצעות העברה לחשבון הבנק האישי של הזכאי. במקרה של עיקול על חשבון הבנק "יבלע" הסיוע בחוב נשוא העיקול.

•  ביטוח דמי בריאות - מי שהוכר על ידי המשרד לקליטת עלייה כ"תושב חוזר", (למי ששהה בחו"ל 5 שנים ויותר) יוכל כבר בביקורו במשרד העליה והקליטה למלא טופס שאלון תושבות (ב/ל 628), טופס רישום לקופת חולים (ב/ל 666), טופס תביעה לקצבת ילדים. (עד גיל 18) (ב/ל 5052). מומלץ להגיש את הבקשות במשרד העליה והקליטה, בכך נחסכת הטרחה לפנות לאחר מכן לביטוח הלאומי.
מי שחזר לישראל לאחר תקופה של שנתיים בחו"ל ופחות מחמש שנים, עליו לפנות ישירות לסניף המוסד לביטוח לאומי הסמוך למקום מגוריו  להסדיר את הביטוח . למדריך לתושב חוזר בביטוח הלאומי לחץ כאןתוקף הזמן למימוש הזכאות לתושב חוזר: 
   

תחילת מניין הזכאות הקובעת מתחיל מיום הכניסה לישראל ומשתנה לפי המשרדים השונים.

•  סיוע על ידי משרד הקליטה לתושב חוזר -
הינו עד 12 חודשים מיום חזרתו לישראל (לאומנים ויזמים 24 חודש). 
•  סיוע והקלות במכס לתושב חוזר -  הינו עד 9 חודשים מיום חזרתו לישראל.
•  סיוע והקלות במס לתושב חוזר-  הינו עד 10 שנים מיום חזרתו לישראל.

דע! תקופת השירות בצה"ל (סדיר או מילואים), לא תיפגע בחישוב תקופת הזכאות.ליצירת קשר:
 

משרד העלייה והקליטה
מרכז מידע טלפוני שמספרו: 3-9733333- 972+
ימים א -ה בין השעות 8:30 - 16:00.
לרשימת הסניף הקרוב למקום מגורך לחץ כאן.
אם נתקלתם בקושי במילוי הטופס המקוון, תוכלו להדפיס את טופס ההרשמה המצורף, למלא אותו ידנית, ולשלוח אותו למשרד העלייה והקליטה באחת הדרכים הבאות:
למספר פקס   972-72-322-9697
או לכתובת דואר: משרד העלייה והקליטה, מרכז המידע, רחוב קפלן 2, ירושלים, ישראל.

לתשומת לבכם: זמן הטיפול בטופס הידני הינו ארוך מהרגיל.

שאלות ותשובות:
נולדתי להורה ישראלי בחו"ל הגעתי בפעם הראשונה לישראל לאחר גיל 17 האם אחשב לתושב חוזר
תשובה:
כן, הינך נחשב כתושב חוזר ודינך כעולה, בתנאי של ביקרת במשך יותר מארבעה חודשים בשנה
יצאתי מישראל למשך שנתיים וקיבלתי שוב מעמד של תושב חוזר האם אהיה זכאי שוב להטבות של תושב חוזר
תשובה:
אם לא מימשת זכויותיך בעבר תהיה זכאי. אולם במידה ומימשת זכויותיך ויצאת מישראל למשך 6 שנים לפחות ועברו 10 שנים ממימוש הטבה קודמת, תהיה זכאי שוב להטבה.
האם תושב חוזר יכול לקבל ממשרד העליה והקליטה מעמד עולה לפני הנפקת ת.ז.
תשובה:
לא, עליו להנפיק קודם במשרד הפנים ת.ז. ולאחר מכן לפנות למשרד העלייה והקליטה
האם תושב חוזר צריך זמן המתנה כדי להיות חבר בביטוח הלאומי
תשובה:
כן, עיין במדריך לתושב חוזר בביטוח הלאומי
אימייל שדה חובה
אימייל לא תקין
שם משפחה שדה חובה
שם פרטי שדה חובה
טלפון שדה חובה
יש לאשר שאתה לא רובוט