יצירת קשר

יש לכם שאלה או שנתקלתם בבעיה? יש לכם רעיון לייעול? נשמח אם תצרו אתנו קשר במייל.
צרו איתנו קשר

המדריך לחיוב ופטור ממכס, בקבלת (יבוא) חבילת דבר דואר לישראל

לתועלת הגולשים, ערכנו לפניכם מדריך מפורט ובהיר בנושא חיוב ופטור ממכס בקבלת (יבוא) חבילת דבר דואר לישראל. את המדריך חילקנו לפי סדר נושאים: 
   
             אופן חישוב דרגות המס ושיעור גובה המסים.
אופן תשלום המסים.
עירור, השגה, או בירור על גובה חיוב המסים.
חפצים שיבואן מותנה באישור.
חפצים שיבואן אסור.
החזרת חפצים לחו"ל או החלפתם .
חפצים המוחזרים לישראל לאחר שנעשה תיקונם בחו"ל.
• הטבה במס לחייל/קצין בודד מובהק.
 
כל אדם רשאי לייבא בייבוא אישי (כמות סבירה לשימוש עצמי) חפצים (ואפילו חדשים) בדואר חבילות לישראל ובתנאי שהחפצים אינם ברשימת הטובין האסורים ביבואן לישראל, או מהחפצים הנדרשים רישיון יבוא קודם הגעתם לישראל. כמפורט בהמשך המדריך.
חובה על השולח לציין על גבי הטופס המשלוח את תוכן החפצים ומחיר שווי החפצים, יש לצרף חשבונית רכישה לחפצים המיובאים, ובמידה וקיים חשבון דמי משלוח וחשבון ביטוח, יש לצרפן.

דע! שגם מתנה הנשלחת ללא תמורה חלים עליה דיני יבוא (חשוב לציין את שוויה בטופס המשלוח).

כל חפצים הנשלחים בדואר לישראל, רשאי אגף המכס לפתוח ולבדוק ולהעריך את הטובין  גם ללא נוכחות המקבל, ודי בנכחותם של פקיד הדואר או חברת השלחיות. האחריות על שלמות הטובין חל על חברת הדואר (אלא במידה ונגרם במזיד נזק על ידי אחד מפקידי-המכס). לפעמים יתכן עיקוב בשליחת החבילה לנמען מכיוון שהחבילה "ממתינה לבדיקת מכס".
במקרה וימצא שהטובין שהחפצים אינם תואמים את מה שהשולח הצהיר הן בסוג הפריט או בשויו (גם אם ההצהרה הכוזבת נעשתה ללא ידיעת הנמען), וכן במידה וישנו פער שאינו סביר בין המחיר שהוצהר בטופס המישלוח למחיר המקובל בישראל, רשאי המכס להחרימו או להטיל קנס בגובה כפל המסים בנוסף לתשלום מסי יבוא הקיימים, כתנאי לקבלת החפצים .
היבואן (הנמען) רשאי לערר בכתב בפני אגף המכס תוך 30 יום מהמועד שהובאה לידיעתו ההחלטה בדבר המשלוח שהוחרם או נקנס. (לאופן העירור עין בהמשך המדריך).

חשוב לדעת! כי במידה ומזמין החבילה רוכש מוצרים באמצעות האינטרנט הוא שאחראי על תוכן ההצהרה כלפי המכס. ולכן מומלץ, לוודא עם ספק הטובין כי ההצהרה על גבי החבילה תואמת את הטובין המצויים בחבילה וכן את נכונות הפרטים המופיעים לגבי עסקת הרכישה, לרבות מחיר הטובין.
כמו כן, חשוב לדעת כי קודם רצונכם לשלוח חבילה לישראל, לבדוק מול חברות השילוח מהו גובה הסכום הכול אשר הם גובים מעבר לעמלת השרות כגון: אם ישנו עמלת  "דמי אחסנה" עד לשחרור החבילה לפריט שתעריפו גבוהה (בדרך כלל נגבה בחפצים יקרי ערך).


הגדרות:
 
יבוא אישי – יבוא טובין בכמות סבירה לשימוש עצמי או נתינה במתנה.
טובין - נכס וסחורות שניתן להעבירם ממקום למקום כגון: רהיטים, ספרים, מכשירים, תכשיטים.
מסי יבוא  – מע"מ, מכס ומס קניה המוטלים על טובין. 
מע"מ – מס ערך מוסף בשיעור של 17% (נכון להיום).
מכס – מס הנגבה על כל הסחורות שיוצאות ונכנסות מהמדינה. ערך המכס אינו אחיד ומחושב בהתאם לסוג המוצר כפי שנקבע בחוק.
מס קניה – משתנה בין סוגי המוצרים וחל רק על מוצרים מסוימים לפי קביעת שר האוצר. 


אופן חישוב דרגות המס ושיעור גובה המסים:

בייבוא אישי של טובין מחו"ל ישנם מדרגות מס שונות בהתאם לעלות הכוללת של הטובין (כמפורט בהמשך), כאשר כל דרגה ישנה חישוב גובה אחוז מס' שונה בהתאם לסוג הטובין.  לרשימת שיעורי מסים לפי מוצר ביבוא אישי לחץ כאן.

חשוב לדעת! במידה וישלחו שתי חבילות או יותר מאותו ספק לאותו לקוח בהפרש של עד 72 שעות, ייחשבו כמשלוח אחד שפוצל, וחישוב דרגת מסי היבוא יקבע לפי ערכם הכולל של כל הטובין יחד.  זכרו כי אין לדעת מתי בדיוק החבילות ישלחו ומתי ואם תיבדק במכס לכן מומלץ לפצל חבילות לנמענים שונים או לרווח את זמני ההזמנה.

יבוא מוצרים חדשים:

                            • משלוח עד 75 $ - משלוח המכיל  חפצים שערכם הכולל של החפצים עד 75$ ושלא כולל עמו את דמי משלוח וביטוח במידה ויש, ורק באופן שהם מחשבים בנפרד בחשבון הקניה - פטורים לחלוטין מכל מיסי היבוא. (הפטור בדרגה זו אינו חל על מוצרי טבק, כוהל ומשקאות משכרים).
 
דע! שדרגת חישוב המס' שנקבע הוא לפי ערך החפצים וללא תוספת דמי משלוח וביטוח רק במידה והם מחושבים בנפרד בחשבון הקנייה.
 
                                                                              • משלוח מ 75 $ עד 500 $ - משלוח המכיל חפצים שערכם הכולל של החפצים מ 75$ עד 500$ ושלא כולל עימו את דמי משלוח וביטוח במידה ויש, ורק באופן שהם מחשבים בנפרד בחשבון הקניה - פטורים מתשלום "מכס" בלבד, וחייבים בתשלום "מע"מ", ו"מס קניה" במידה וקים על הטובין המיובא, כדוגמת: טלוויזיות,  (הפטור בדרגה זו אינו חל על מוצרי טבק, כוהל ומשקאות משכרים). כמו כן, בטווח מחירים אילו ישנם גם מוצרים כדוגמת חלקי חילוף לרכב המחוייבים בשיעור מס אחיד וכולל של 47.8%, למעט אביזרים מסיומים שעליהם חלה חובת תשלום מע"מ בלבד כדוגמת: פנסים לרכב, מגבים לשמשות וחלקיהם, צמיגים, מושב בטיחות לתינוק/ילד המותקן ברכב והבסיס למושב, כריות אויר, דסקיות בלם, תופי בלם, רפידות בלם מורכבות, מערכות ABS, גלאי נסיעה אחורית (רוורס), שסתומים לצמיגים.
 
דע! שלמרות שדרגת חישוב המס' נקבע לפי ערך החפצים בלבד וללא חישוב תוספת דמי משלוח וביטוח (רק במידה שהם מחושבים בנפרד), מכל מקום חישוב אחוז שיעור המס' יחושבו לפי שווי החפצים הכוללים את מחיר המשלוח והביטוח (במידה וישנם).
 
                                                   משלוח מ 501 $ עד 1000 $ - משלוח המכיל חפצים שערכם הכולל של החפצים 501$ עד 1000$  הכולל בחישובו דמי משלוח וביטוח במידה ויש, ואפילו הם מחשבים בנפרד בחשבון הקניה - חייבים בתשלום "מע"מ, וכן "במכס ו"במס קנייה" במידה וקיים על החפצים המיובא על פי הקבוע בצו תעריף המכס, יש לציין שברוב החפצים המס' המוטל הוא רק  17% ולפעמים המס הכולל שנגבה הוא מ 24% עד % 47.8. 

• משלוח מעל 1000 $ - משלוח המכיל חפצים שערכם הכולל של החפצים מעל 1000$ או במשלוח של טבק, סיגריות, כוהל, ומשקאות משכרים הכולל בחישובו דמי משלוח וביטוח במידה ויש, ואפילו הם מחשבים בנפרד בחשבון הקניה – יחשב כיבוא מסחרי ויחויב בתשלום מע"מ וכן, במכס ובמס קנייה (אם ישנו), כפי שמשולם על ידי יבואן שמייבא ב"יבוא מסחרי". יש לציין שעדיין חלק משמעותי של מוצרים בדרגה זו מצריכים רק 17% בלבד, אבל ישנם מוצרים בטווח רחב יותר של אחוזי מס.

יבוא חפצים משומשים :

פריטים שנשלחו כמתנה ללא תמורה כספית מצד הנמען או פריטים משומשים, יחויבו במס כאמור לעיל בהתאם לערך המשלוח, על פי מחיר המוצהר. רשאי המכס לבדוק את הערך המוצהר ובמקרים שונים, לפסול את הערך המוצהר. בהערכת טובין משומשים רשאי פקיד המכס לנכות דמי פחת ושימוש בהתאם למידת השימוש בטובין.


אופן תשלום המסים:
 
•  חבילות הנשלחות בדואר רגיל - מועברות לסניפי הדואר הקרוב לאזור מגורי הנמען, בהתאם לכתובת הרשומה על גבי החבילה, בצירוף הוראת תשלום על סך המסים (במידה וישנו). את המסים משלמים בסניף הדואר בזמן קבלת החבילה. או באתר דואר ישראל לחץ כאן.
•  חבילות הנשלחות בדואר מהיר (EMS) או באמצעות חברות בלדרות - משוחררות מהמכס על ידי סוכן מכס של חברת דואר ישראל או על ידי סוכן המכס של חברת הבלדרות שהחבילה נשלחה באמצעותה, והמסים משולמים על ידה עבור הנמען (היבואן). לאחר מכן בעת מסירת החבילה בבית הלקוח, נגבים המסים על ידי השליח.

דע! כי במקרים חריגים יידרש הנמען להגיע לבית המכס ולשחרר את הטובין בעצמו. במידה והנמען נדרש להשלים פרטים לגבי הטובין המיובאים.


עירור, השגה, או בירור על גובה חיוב המסים:

•  בחפצים שנשלחו על ידי דואר ישראל – במידה ויש לנמען עירור על גובה המסים ניתן לערר על גבי טופס ולהגישו בסניף הדואר שבו נמצאת החבילה, או לשלוח ליחידת מכס דואר חבילות, בציון כל פרטי החבילה. לטופס עירור לחץ כאן .
•  בחפצים שנשלחו על ידי חברות אחרות - ניתן להגיש ערעור רק לאחר שמזמין החבילה שילם את המסיים לחברת השילוח ובהצגת חשבונית תשלום. הבירור ייעשה מול יחידת התפ"ג (תביעות, פיקדונות וגירעונות) בבית מכס נתב"ג, בטל': 03-9751172/71. פקס שמספרו: 03-9751183. 

דע! כי בנוסף לעלות השילוח והביטוח יתכן ויגבה עמלה שרות ללא קשר לאגף המכס, בכל עירור, ההשגה או בירורים לגבי גובה העמלות יש לפנות ישירות לשירות הלקוחות של החברה המשלחת.


חפצים שיבואן מותנה באישור:
 
ישנם חפצים שייבואם מותנה בעמידה בקריטריונים הנקבעים ע"י הרשויות המוסמכות, כדוגמת:
 
                גריל (מנגל) גז - באישור מכון התקנים.
•  טלפון נייד (כאשר הייבוא הוא של ארבעה מכשירים ומעלה) - באישור משרד התקשורת.
  קורקינט ממונע - באישור משרד התחבורה.
•  מוצרי בשר, חלב, ודגים טריים - באישור משרד הבריאות.
  פירות, ירקות, וצמחים - באישור משרד החקלאות.
  תרופות - באישור משרד הבריאות.
  חומרי גלם - באישור משרד התעשייה והמסחר.

לבירור הקריטריונים התקפים עליך לברר ישירות מול הרשות המוסמכת הרלוונטית.

המוצרים   הרשות המוסמכת  כתובת  טלפון פקס 
 מוצרי תקשורת, מוניטורים לתינוקות, 
טלפונים חכמים 
(כאשר הייבוא הוא של 
ארבעה מכשירים ומעלה), 
שלטים, וכיו"


משרד התקשורת
 

מגדל שלום קומה 9 רח' אחד העם 9 תל אביב
03-5198282
03-5198113 

03-5198103
 
 פירות, ירקות, צמחים וזרעים ועוד  משרד החקלאות, השירותים להגנת הצומח  בית דגן, קבלת קהל במשרד יום ד' 08:30-15:00  03-9681587
 
 03-9681599
 קורקינט ממונע וחלקי חילוף לרכב  משרד התחבורה  רח' בנק ישראל 5, בניין ג'נרי ת.ד 867 ירושלים 91008 03-5657117  03-5618260 
 מוצרי מזון, תרופות ותוספי תזונה  משרד הבריאות, שירות המזון   רחוב הארבעה 12,תל אביב 64739 08-6241010  02-5655972 
 מנגל המופעל באמצעות גז  מכון התקנים  רח' חיים לבנון 42 תל אביב 69987 03-6465164 
   
   
חפצים שיבואן אסור:
 
ישנם חפצים שאסור ליבאם לישראל, כדוגמת:

              •  סכין, למעט אולר ולמעט סכין שנועדה לשימוש במקצועך, או לצורכי בית, או למטרה כשרה אחרת.
•  משבש מד מהירות לייזר.
•  כלי ירייה דמוי עט, או דמוי אקדח הזנקה, או המופעל בגז וכדו'.
•  מיכל גז מדמיע, בצורת כלי ירייה.
•  משחקי מזל/הגרלה אסורים.
•  חומרי נפץ וחומרים מתלקחים, וטובין מסוכנים דומים.
•  יצורים חיים כגון: נחשי צפע. 
•  כלים מסוג המשמש להכנת סם מסוכן או לצריכתו.
•  פריטי מוצרים פרוצים, או מגונים.
•  זיופים וחיקויים של מטבעות ומסמכים.
•  צעצועים מסוכנים.
•  חפצים, שיש בהם כדי להסית לאלימות, לטרור, או לגזענות.
•  חפצים, שיש בהם גילוי של הזדהות עם ארגון טרור או אהדה כלפיו.
•  יין או משקה אלכהולי שאינו עומד בגובה האלכהול המותר.
•  מוצרי טבק שעליהם קיימת אריזת פרסומת שיווקית האסורה בחוק.
   
   
החזרת חפצים לחו"ל או החלפתם.
 
מי שייבא חפצים, ושילם את מלוא המסים החלים עליהם ולאחר מכן התגלה בחפצים פגם שכבר היה בחפצים עוד טרם היבוא או אי התאמה להזמנה, רשאי להחזירם לספק ולאחר ההחזרה לפנות בבקשה להחזר המסים ליחידת דואר חבילות הקרובה לאזור מגוריו. במידה  והחבילה הגיעה באמצעות חברת שילוח בינ"ל יש להגיש את הבקשה במחלקת תפ"ג (תביעות, פיקדונות, גירעונות) בבית המכס נתב"ג. טל: 03-9751170-77  פקס: 03-9751183. החזר המסים מותנה בעמידה בתנאים המפורטים להלן:

             •  הוכח כי לא נעשה שימוש בחפצים, למעט שימוש שגרם לגילוי הפגם או אי התאמה. 
•  החפצים יוצאו לא יאוחר מ-6 חודשים לאחר ייבואם והוכח שהכן כך.
•  הוכח כי החפצים שיובאו זהים לטובין שיוצאו.

זכור! במידה וערכם של החפצים עולה על 200$ - יש להפיק "רשימון ייצוא" בעת ייצוא החפצים, ביחידת מכס דואר חבילות או באמצעות סוכן מכס, אשר יוצהר בו כי מדובר בייבוא מוחזר. כמו כן, יש למלא טופס מכס 87 ולפעול בהתאם לנהלים שנקבעו לגבי טופס זה. אם לא יופק רשימון יצוא כאמור, לרבות הגשת טופס מכס 87 כנדרש, לא ניתן יהיה לקבל החזר מסים.


חפצים המוחזרים לישראל לאחר שנעשה תיקונם בחו"ל.
 
חפצים ששולמו עליהם מלוא המסים בעת ייבואם (טרם יצואם לצורך התיקון), ויוצאו לחו"ל לצורך תיקון, תוקנו במסגרת תקופת האחריות על ידי הספק, ובכפוף לעמידה בתנאים הנדרשים.

•  במידה ולא שולמה כל תמורה בעבור תיקונם – יהיו פטורים מתשלום מסי יבוא.
•  במידה ושולמה תמורה בגין התיקון שבוצע בחו"ל - יחולו מסי ייבוא בגין עלות התיקון בלבד.
•  במידה והוחלפו בטובין חדשים - יחולו מלוא מסי הייבוא בגין הטובין המיובאים, גם אם ההחלפה בוצעה במסגרת תקופת האחריות.

חפצים שערכם עולה על 200$ -
חובה למלא לפני היצוא רשימון ייצוא (טופס מכס 9) ביחידת מכס דואר חבילות, ולהחתים עליו את פקיד המכס. את הטופס האמור יש להציג בפני פקיד המכס בעת החזרת החפצים לישראל. 
חפצים שערכם עד 200$ - בעת החזרת החפצים לישראל יש להציג מסמכים חלופיים לרשימון הייצוא, כגון: התכתבות עם הספק, חשבונית רכישה, רשימון ייבוא וכיו"ב.

דע! במידה והחפצים הוחזרו לישראל מבלי שבוצע בהם שינוי ו/או תיקון ו/או תהליך כלשהו בחו"ל - יהיו פטורים מתשלום מסי יבוא, ובתנאי שעמדו בתנאים המפורטים לעיל.

הטבה במס לחייל, קצין בודד מובהק.

על פי הסדר עם משרד הביטחון, חייל/ קצין המוכר כחייל בודד מובהק בשירות חובה על פי פקודת הצבא, רשאי לשחרר מן המכס אחת לשנה קלנדרית חבילה הנשלחת מחו"ל על שמו ומיועדת לשימושו העצמי, בהנחה בתשלום המסים. ההנחה הינה בסכום השווה ל–30$ מסך המסים הכולל החלים על החבילה, על מנת לממש את זכאותו, על החייל לפנות לסגל הת"ש ביחידתו ולקבל טופס "הנחה מתשלום מסים – שחרור חבילה לאוכלוסיית הבודדים המובהקים בצה"ל" (להלן- "טופס הפנייה"), אשר ייחתם על ידי הגורם הצבאי בסגל הת"ש.
לקבלת הפחתת המס' בהתאם להטבה, לפני תשלום המסים,  יש לפנות ליחידת מכס דואר חבילות (אילת, חיפה, ירושלים ותל-אביב לפי העניין) בצרוף טופס ערעור  (של דואר ישראל) לטופס לחץ כאן, מספר החבילה, צילום תעודת חוגר ו-"טופס הפניה", 
בהתאם לבחינה ואישור הזכאות על ידי גורם מהמכס, יישלח טופס חיוב מופחת מעודכן לסניף הדואר הרלוונטי עם העתק לחייל. לאחר הפחתת המסים כאמור, שחרור החבילה יתבצע בכפוף לתשלום יתרת המסים, ככל שישנה, בסניף הדואר. 
במידה ושולמו מלוא המסים והחבילה נמצאת ברשות החייל, ניתן לממש את הזכאות בדיעבד. על מנת לקבל את החזר המסים, יש להגיש בקשה ליחידת המכס הרלוונטית בצרוף המסמכים צילום תעודת חוגר, "טופס הפניה" ומספר החבילה, יחד עם צילום קבלה בגין התשלום וצילום צ'ק או מסמך אחר המעיד על פרטי חשבון הבנק המתנהל על שמו של המבקש, החזר המסים ישולם ישירות לחשבון הבנק המופיע במסמכים המעידים על פרטיו של הזכאי.


יצירת קשר:
 
דואר ישראל - מעקב חבילות ובירורים.
טלפון: 03-6303383

בתי המכס:
תל אביב : רחוב, דרך ההגנה 137, יד אליהו, תל אביב 
טלפון:   03-9421730. פקס:    03-9421733
ירושלים : רחוב, מרכז שטנר, גבעת שאול ב' , ירושלים 91999
טלפון :  02-6526193. פקס:    02-6511589  
חיפה : רחוב, שד' פל-ים 19, שקמונה, ת.ד. 245, חיפה 31999
טלפון:   04-8664130. פקס:    02-6669803
אילת: רחוב, הדואר המרכזי, הקניון האדום, אילת 83100
טלפון:  08-6326476 . פקס:   08-8669702


• 
• 
• 
שאלות ותשובות:
אימייל שדה חובה
אימייל לא תקין
שם משפחה שדה חובה
שם פרטי שדה חובה
טלפון שדה חובה
יש לאשר שאתה לא רובוט